Sprzeciw na podstawie art. 88 ust. 2 Regulaminu „Wykaz oświadczeń żywieniowych” cz.I produkty spożywczeG.Willmott: Oświadczenia żywieniowe dot. produktów spożywczych bardzo często wprowadzają konsumentów w błąd, ponieważ dany produkt jest porównywany do samego siebie. Informacja podana na opakowaniu produktu np. o zmniejszonej zawartości soli nie jest do końca precyzyjna, gdyż zawartość tego pierwiastka nie jest porównywana z jego zawartością w innych produktach należących do tej jednej kategorii, ale dokładnie z tym samym produktem bazowym, tyle tylko że w okresie wcześniejszym. Później taki produkt dalej zawiera sól, pomimo etykiety informującej o jej ograniczeniu i to często w ilościach większych większych, niż podobne produkty u konkurencji. Należy ściśle zdefiniować informację znajdującą się na oświadczeniu, w stosunku do czego redukcja danego pierwiastka została osiągnięta. Konsument chce dokonywać świadomych wyborów a takie dwuznaczne działania praktycznie mu to uniemożliwiają. Redukcja jakiegoś składnika na poziomie 15% nie jest wystarczająca i powinna ulec co najmniej podwojeniu, żeby informacja o niej mogła znaleźć się na opakowaniu. Bardzo często odbiorcy końcowi nie rozumieją, co oznacza konkretna informacja i dokonują wadliwych wyborów, kupując nieuczciwie oznakowane produkty.

N.Childers: Dwuznaczne oświadczenia żywieniowe produktów, są w konsekwencji groźne dla zdrowia odbiorcy końcowego.

A.Zanoni: Na oświadczeniach żywieniowych brakuje dwóch ważnych elementów technicznych: progu limitu i podstawy. Luki te wykorzystują producenci żywności, którzy dzięki zastosowaniu nierzetelnych oznaczeń, zapewniają sobie dodatkową promocję, co powoduje zwiększoną sprzedaż danego produktu, zupełnie nieświadomym tego konsumentom.

K.T.Liotard: Celem funkcjonowania oświadczeń żywieniowych jest informowanie konsumentów, ale w chwili obecnej mamy do czynienia z zupełnie czymś odwrotnym, co przypomina proces dezinformacji. Zlikwidowanie tej nieuczciwej praktyki jest w tej chwili obowiązkiem Parlamentu Europejskiego.